Dragi čitaoci,
Dobrodošli u rubriku “Pitajte Psihologa” gde ćemo zajedno istraživati i detaljnije upoznati različite aspekte i karakteristike dečjeg razvoja i funkcionisanja. Govorićemo o roditeljstvu, zdravom dečjem rastu i razvoju, razvojnim karakteristikama i obeležjima različitih faza i razdoblja tokom detetovog odrastanja, kao i o značaju koji igra zauzima u detetovom celokupnom funkcionisanju.
Roditeljstvo je izazovan put i mi smo tu da vas na njemu podržimo i odgovorimo na pitanja koja imate kada je u pitanju zdrav razvoj i odrastanje Vaše dece. U rubrikama koje slede, fokusiraćemo se na ključne aspekte dečjeg razvoja, sa posebnim naglaskom na didaktiku, igru, maštu i igračke koje podstiču odrastanje, kreativnost i učenje.
Didaktika u svakodnevnom dečjem funkcionisanju
Kroz ovu rubriku istražićemo kako strukturisati igru i prilagoditi igru u svakodnevnom životu deteta kako bismo adekvatno stimulisali emocionalni, socijalni i intelektualni razvoj.
Igra je više od zabave, ona predstavlja osnovnu dečju potrebu i moćan alat za razvoj i učenje. Različite vrste igre doprinose razvoju motoričkih sposobnosti, socijalnih veština i kreativnosti. Kako odabrati igre koje će odgovarati specifičnim potrebama i interesovanjima deteta?
Evo nekih ideja:
Individualizacija pristupa
Deca se razvijaju u individualnim tempom i imaju jedinstvene karakteristike ličnosti. Individualizacija pristupa u odabiru igara i didaktičkih sredstava oslanja se na princip prepoznavanja specifičnih karakteristika detetovog temperamenta, nivoa kognitivnog razvoja i socijalnih preferencija.
Roditelji bi trebalo da prate reakcije deteta na različite vrste igara kako bi identifikovali one koje najbolje podržavaju njegov intelektualni i emotivni razvoj.
Socijalna interakcija i razvoj
Igra je bitan mehanizam za razvoj socijalnih veština kod dece. Različite igre omogućavaju različite socijalne kontekste – od samostalnih aktivnosti do grupnih interakcija. Baš zbog toga roditelji bi trebalo da prepoznaju socijalne potrebe deteta i promovišu igre koje podstiču zajedničke aktivnosti, saradnju i rešavanje konflikata čime bi aktivno doprineli daljem razvoju i podsticanju emocionalne inteligencije i socijalnih veština kod dece.
Kognitivno-stimulativni aspekti igračaka
Kognitivni razvoj dece može se podsticati kroz igre koje angažuju različite mentalne procese, poput rešavanja problema, planiranja i apstraktnog razmišljanja.
Odabir igara koje adekvatno stimulišu i podstiču intelektualne sposobnosti deteta, prilagođavajući ih njegovom uzrastu, predstavlja ključ za podršku razvoju kognitivnih veština.
Fleksibilnost i prilagodljivost
Interesi dece menjaju se tokom vremena, zato je važno biti fleksibilan u pristupu i odabiru igara. Redovno prilagođavanje igara u skladu s promenama u interesovanjima deteta doprinosi održavanju motivacije i zainteresovanosti u učenju kroz igru.
Inkorporacija edukativnih elemenata
Igre koje imaju edukativni element mogu direktno podržati različite aspekte kognitivnog razvoja. Sveobuhvatnost u korišćenju igračaka koje kombinuju zabavu sa učenjem predstavlja optimalan pristup. U skaldu sa tim prepoznavanje i odabir igara koje podstiču interesovanje deteta dok istovremeno pružaju edukativnu vrednost doprinose celokupnom dečjem razvoju.
Kroz ovaj pristup, roditelji se osposobljavaju da prepoznaju i zadovolje individualne potrebe svoje dece, stvarajući okruženje koje podržava njihov sveobuhvatan psihički i socijalni razvoj kroz strukturisane igre, prilagođena didaktičko igrovna sredstva, različite metode i aktivnosti.
Ukoliko želite da dobijete odgovor na neko konkretno pitanje ili da se konsultujete sa stručnim timom Pertni Centra za zdrav razvoj deteta, slobodno nas možete kontatirati putem mail adrese: savetovaliste@pertinitoys.co.rs. Pitanja možete postaviti potpuno anonimno. Ukoliko ste saglasni, neke od odgovora možemo objaviti na sajt Centra čime bismo omogućili da i ostali roditelji koji možda imaju slične dileme dobiju odgovor. Naravno, u celom tom procesu anonimnost ostaje zagrantovana!
Vaš Pertini psiholog